Czy lalka może być na maturze 2023?

Moi znajomi poloniści mówią, że nawet, jak „Lalki” nie ma na maturze, to jest, więc radziłbym „Lalki” nie lekceważyć – powiedział w programie Gość Radia ZET, Dariusz Martynowicz. Nauczyciel Roku 2021 wskazał też lektury, które jego zdaniem mogą się pojawić na maturze 2023 z j. polskiego.

Czy na maturze 2023 byla Lalka?

Jednym z zadań, jakie co roku pojawiają się na maturze z polskiego, jest fragment tekstu z lektury, który trzeba rozpoznać na arkuszu CKE. Tekstem do rozpoznania na maturze 2023 z języka polskiego był fragment „Lalki” Bolesława Prusa – informują w sieci maturzyści.

Jaka może być lekturą na maturze 2023?

Dodatkowo, na maturze 2023 obowiązują także lektury z okresu nauki w gimnazjum:

  • Jan Kochanowski: wybrane Fraszki, Treny (V, VII, VIII),
  • Ignacy Krasicki: wybrane bajki,
  • Aleksander Fredro: Zemsta,
  • Adam Mickiewicz, Dziady cz. II,
  • Henryk Sienkiewicz: wybrana powieść historyczna (Quo vadis, Krzyżacy lub Potop).

May 4, 2023

Jaka lektura będzie na egzaminie maturalnym 2023?

Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że któraś z tych lektur znajdzie się na egzaminie maturalnym 2023. Na liście pewniaków maturalnych znajdują się: Bogurodzica. Treny, Pieśni i Psalmy Jana Kochanowskiego.

Czy Potop jest na maturze 2023?

Matura 2023 – lektury z gwiazdą z gimnazjum: Aleksander Fredro: Zemsta. Adam Mickiewicz, Dziady cz. II. Henryk Sienkiewicz: wybrana powieść historyczna (Quo vadis, Krzyżacy lub Potop)

Co będzie na maturze z języka polskiego 2023?

Znajdują się tam zazwyczaj dwa teksty, które dotyczą szeroko pojętej kultury, filozofii, sztuki, języka czy literatury. Bardzo często na maturze pojawia się tekst, związany z kulturą języka. Za tę część uczeń może otrzymać maksymalnie 20 punktów. W drugim arkuszu znajdują się trzy wypracowania maturalne.

Czy była lalka na maturze?

Od wprowadzenia nowej formy egzaminu “Lalka” po raz pierwszy na maturze z języka polskiego pojawiła się po raz pierwszy w roku 2008. Wtedy na poziomie podstawowym pojawił się temat “Sen jako sposób prezentowania postaci literackiej.

Czy Ferdydurke może być na maturze 2023?

W tym roku po raz ostatni maturzyści mają obowiązek znać Gombrowicza. Powieść „Ferdydurke” była w zestawie ośmiu lektur, które każdy zdający egzamin powinien przeczytać. Kolejne roczniki już tego obowiązku nie mają. Gombrowicza nie ma ani na poziomie podstawowym, ani na rozszerzonym.

Jaki może być temat rozprawki na maturze 2023?

Matura 2023 polski – tematy. Według maturzystów z Zamoyskiego jeden z tematów rozprawki w tym roku brzmiał: “Czym dla człowieka jest tradycja”. Punktem wyjścia do rozważań był fragment “Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Drugi temat brzmiał: “Kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia”.

Jaką byla lektura na egzaminie 2023?

Na liście lektur obowiązkowych znalazły się między innymi “Pan Tadeusz” i ”Dziady cz. II” Adama Mickiewicza, “Balladyna” Juliusza Słowackiego, czy “Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Lektura, która najczęściej wspominana jest w kontekście tegorocznego egzaminu to “Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

Które części Dziadów obowiązują na maturze 2023?

Lektury “z gwiazdką” – obowiązkowe na maturze z języka polskiego w 2022 roku to: Bogurodzica. Jan Kochanowski – wybrane pieśni, treny i psalm. Adam Mickiewicz – „Dziady”, część III.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *